שיתוף פעולה בין אלווין ישראל ובית איזי שפירא

במהלך השנה שחלפה, אלווין ישראל ובית איזי שפירא החלו לעבוד ביחד על טיפוח תנועה לייצוג עצמי ומנהיגות בקרב אנשים עם נכויות שכליות בישראל.

אנו מאמינים שלתהליך זה המתפתח בשנים האחרונות פוטנציאל להצלחה בשתי רמות: בקבוצות פעולה ברמה המקומית ובהמשך, ברמה האזורית ואף לאומית.

הגישה של זכויות האדם בתחום הנכויות, החושפת קבוצות ייצוג עצמי של אנשים עם מוגבלויות, החלה בשנת 1968 בשבדיה והתרחבה לארה"ב, קנדה ושאר העולם. התנועה שבראשה אנשים עם מוגבלות שכלית, התמקדה בהעלאת המודעות ובהענקת הכלים שילמדו אנשים עם מוגבלות לארגן ולהשמיע את קולם ולייצג את עצמם בקידום מטרותיהם. השאיפה היא לאפשר לאנשים עם מוגבלות שילוב מלא בכל רבדי החיים השונים כאזרחים שווי זכויות.

קבוצות ייצוג עצמי תלויות בתמיכה של "מאפשר" מקצועי. הרעיון המרכזי הוא שחברי הקבוצה עצמם אחראים על ניהול הקבוצה והגעה להחלטות. במובן הזה תפקיד ה"מאפשר" הוא להתרכז בסיוע לחברים, בהענקת כלים לניהול הקבוצה, בהבנת האפשרויות הקיימות, בהעברת והנגשת מידע מורכב ועוד תפקידים דומים שאינם כרוכים בהתערבות ישירה בהחלטות.

במפגשי הקבוצות, החברים (שמייצגים את עצמם) מדברים על נושאים ובעיות אמיתיות שמדאיגות אותם ומציעים דרכים אפשריות להשגת שינוי. הם עוזרים אחד לשני בהבנת זכויותיהם ופועלים יחדיו להשגת המטרות. בכל קבוצה מתגלים מנהיגים המהווים מודל להזדהות וחיקוי על ידי שאר החברים.

אנחנו מאמינים שהזרע שנזרע במהלך השנים והכלים והניסיון שנרכשו על ידי אנשים באמצעות ייצוג אישי מרכיבים תשתית חשובה ותורמת לפיתוח העבודה של קבוצות לייצוג עצמי שפעילותם מבוססת על זיהוי צרכים ונושאי עניין נפוצים בין כל חברי הקבוצה. קבוצות אלו מפתחות תובנה חברתית, מעניקות לאנשים את הכלים לעבודה קבוצתית ולפיתוח ויישום תכניות קבוצתיות, ומאפשרת צמיחה של מנהיגות.

בהוקרה לעבודה פורצת דרך זו ושיתוף הפעולה של סוכנויות שני הארגונים המקצועיים, הפדרציה היהודית של לוס אנג'לס העניקה לאחרונה למאמץ מתעורר זה תמיכה נדיבה שתאפשר לשני הארגונים לטפח קבוצות ייצוג עצמי אלו, להכשיר מאפרים תומכים ולהעניק לאנשים עם מוגבלות שכלית את הכלים הנחוצים לצמיחה בתנועה מתפתחת זו.
 חזרה לראש העמוד