"יישר כח": פרס מעסיק הוענק לחברת החשמל ביוזמת אלווין ישראל

ב-26 ביוני, התקיים טקס מרגש בתחנת רידינג בתל אביב: הענקת פרס "מעסיק" של ה-IAJVS (האגודה הבינלאומית לשרותי תעסוקה בקהילות היהודיות) לחברת החשמל לישראל, על העסקת אנשים עם מוגבלות.

בדומה לאלווין ישראל, חברת החשמל מאמינה כי חברה צודקת מחויבת לדאוג לשוויון הזדמנויות וכי כל אדם בקהילה ראוי להיות חלק בלתי נפרד מן החברה הסובבת אותו ולתרום בקהילה, כפי יכולתו, וכאזרח שווה זכויות. כארגון שחרט על דגלו להיות מעורב ותורם בקהילה, חברת החשמל שמה לה למטרה, בין שאר פעילויותיה הקהילתיות, לאפשר לאנשים עם מוגבלות הזדמנות להשתלב בעולם העבודה בארגונה.

עמותת אלווין ישראל, שהינה חברה ב-IAJVS, הציעה את חברת החשמל כמועמדת לפרס, כאות הכרה על מאמציה לשילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה. בעשור האחרון, הזוכים הקודמים בפרס שהומלצו על ידי אלווין ישראל הם בית המשפט העליון ורשת בתי קפה ארומה ישראל. חברת החשמל נבחרה השנה מתוך רשימת המועמדים שהוצעו ע"י הארגונים החברים באגודה הבינלאומית מארה"ב, מקנדה ומישראל.

הקשר בין אלווין ישראל לבין חברת החשמל החל לפני כשנתיים, עם תרומה נדיבה מוועד העובדים של החברה לפעילות עובדי המפעל של העמותה בצפון. הקשר התפתח ואפשר השתלבות של חמישה עובדים עם מוגבלות בחברת החשמל, רובם עם מוגבלות גופנית מורכבת, ורובם מקבלים תמיכות מאלווין ישראל. העובדים צורפו בהצלחה לסגל העובדים של החברה. גם בעבר העסיקה חברת החשמל אנשים עם מוגבלות, אך במיזם הנוכחי קלטה החברה כ-50 עובדים, עם מגוון רחב של מוגבלויות וצורך בתמיכות, ממספר ארגונים הנותנים שירותי השמה בקהילה לאנשים עם מוגבלות.

הטקס התקיים בנוכחות מר משה כחלון, שר התקשורת ושר הרווחה והשירותים החברתיים, סמנכ"ל בכיר של משרד הרווחה, ד"ר שלמה אלישר, בכירים מאלווין ישראל, בכירים ממשרד הרווחה ומאגף השיקום של הביטוח הלאומי ועוד בכירי ועובדי חברת חשמל, ביניהם עובדים עם מוגבלות שהשתלבו בארגון.

ד"ר מיכל וילף, מנהלת שרותי התעסוקה של אלווין ישראל בסניף חיפה והצפון, הנחתה את הטקס. בין המברכים מחברת החשמל היו מנכ"ל החברה, מר אלי גליקמן; יו"ר הדירקטוריון, (אלוף במיל') יפתח רון-טל; סמנכ"ל משאבי אנוש, מר איקה יכין ויו"ר ארגון העובדים, מר מיקו צרפתי. השר כחלון בירך את חברת החשמל על שפתחה דלתה להעסקת אנשים עם מוגבלות כעובדים מן המניין ודיבר על החשיבות של השתלבות אנשים עם מוגבלות בקהילה.

השר אף התקשר למחרת הטקס למר דוד מרקו, מנכ"ל אלווין ישראל, על מנת להודות לו ולעובדים בעמותה על העבודה המקצועית והחשובה שהם עושים בהובלת תחום התעסוקה הנתמכת לאנשים עם מוגבלות בישראל.

נציג העובדים עם מוגבלות שנשא דברים היה ולאדי גור ארי. ולאדי, שהוא עורך דין ומשתמש בכסא גלגלים, אמר, "חברת החשמל השכילה לראות באנשים עם מוגבלויות משאב אנושי איכותי היכול לתרום לחברה מכישוריו ולקבל שכר בעד עבודתו". ולאדי דיבר על הקושי של חלק מן העובדים לתת אמון בתשובותיו ועל אחרים שנדהמו לראות את תעודת חבר בלשכת עורכי הדין, התלויה על הקיר במשרד. מניסיונו, אדם עם מוגבלות נתפס לעיתים רבות כמי שזקוק לעזרה ולא כאדם פעיל ותורם. "זו כנראה תגובה טבעית למי שרואה בפעם הראשונה בחייו אדם על כיסא גלגלים בעמדה של נותן שירות מקצועי, המפעיל שיקול דעת."

ולאדי המשיך, "למרות היותי עו"ד הרשו לי להגיד לכם, כי הדרך להצלחת תהליך הכלה אמיתי איננה כתובה בספר החוקים היא חקוקה בליבם של אנשים כמותם מצאתי בחברת החשמל ועל כך אני מוקיר תודה. כאן המקום להודות גם לאנשים המקצועיים, המסורים והמצוינים של עמותת אלווין ישראל, ברשות ד"ר מיכל וילף, שיזמו את תהליך השמתי בחברת החשמל ומלויים את התהליך ברגישות, נחישות והבנה. למדתי כי אצל אלווין – חזון תעסוקתי אישי ותפיסת עתיד אישית של כל אדם זאת לא סיסמא! חשוב לי גם להודות לעובדי השיקום של המוסד לביטוח הלאומי שתמכו בי אישית בתהליך וכן לכל נציגי משרד הרווחה שנמצאים כאן, שגם להם חלק גדול בשיתוף פעולה חשוב זה."


שולמית זיגדון, עובדת עם מוגבלות אשר השתלבה בחברת החשמל בסיוע מערך התעסוקה של עמותת אלווין, ציינה במפגש שנערך סביב צילומה לסרט שהוצג בכנס כי "בפגישה הראשונה שלי עם אלווין דיברו איתי על תפיסת עתיד וחזון תעסוקתי אישי: 'תכווני למטרה שאת קובעת לעצמך... אנחנו לא נעשה בשבילך אך נלווה אותך ונהיה לצדך בדרך'. ביקשתי להשתלב בארגון גדול במחלקות שקשורות לתקשורת, שיווק וכד', והם דיברו איתי על שלבים, על תהליך. היה תהליך מורכב וארוך...נדרשו התאמות מיוחדות, אך עמדתי בתהליך ואכן היום אני בחברת החשמל, במחלקת השיווק, לומדת להכיר את העבודות... היו לי שני חלומות כשהגעתי לבית קסלר: ללמוד נהיגה ולהשיג רישיון וכן להשתלב תעסוקתית. את שניהם השגתי ובקרוב, בעזרת השם, אנהג גם ברכב משלי, שעובר עכשיו התאמות. אני מודה להרבה אנשים וגופים שעזרו לי להגיע למקום הזה: לעמותת אלווין שמצאה את מקום העבודה ומלווה אותי לאורך כל הדרך, בכל השלבים על מורכבותם, למשרד הרווחה וללשכת הרווחה, ובראשם לשר הרווחה מר כחלון, לבית קסלר שסייעו במנוף מיוחד לו נזקקתי ולהתאמות ולהדרכת הגורמים המטפלים וכמובן לחברת החשמל, שאפשרה את כל זה ולא חסכה מאמץ והשקעה בהנגשה והתאמות, בכדי שאוכל באמת להשתלב. אני רוצה לקרוא לארגונים אחרים לפתוח דלתם וליבם למטרה חשובה זו של שוויון זכויות."

נתנאל אלחננוב, נפגע פעולות איבה שהשתלב אף הוא בסיוע מערך התעסוקה של עמותת אלווין בחברת החשמל, אמר שסוף סוף הוא מרגיש שהוא עובד בעבודה מסודרת, במקום שמתאים לו. בחברת החשמל קיבלו אותו יפה, והוא אוהב מאוד את העבודה ואת האנשים שסביבו.

יש להדגיש גם את תרומתם של שלושה גופים: המוסד לביטוח לאומי אגף השיקום, גופי משרד הרווחה ובית קסלר, שתרמו, תוך שיתוף פעולה הדוק עם עמותת אלווין להשתלבות מוצלחת של העובדים בחברה.
 חזרה לראש העמוד